November utolsó hétvégéjén a Padragi Bányász Hagyományőrző Kör tartott megemlékezést a bányászok védőszentjéről, Szent Borbáláról a helyi kultúrházban.
A Bányászhimnusz eléneklése után Karnics Miklós, a Kör vezetője felsorolta az elhunyt bányászokat, minden név után 3 kalapácsütés jelezte az emlékezést. A megemlékezés után az európai bányászünnep alkalmából köszöntötte a megjelenteket, külön kiemelve Oravecz Editet, az Ajkai Bányász Hagyományőrző Egyesület elnökét, Győr Sándort, a Veszprémi Szénbányák nyugalmazott sz.b. titkárát, Herendi Józsefet, a Bányász Nyugdíjas Szakszervezet elnökét, Horváth Károlyt, és Blaskó Sándort, a Bányászati Tanácsadó Testület elnökét.
A Kör vezetője felsorolta a városban található Szent Borbála-emlékeket, szobrokat, röviden ismertette a védőszent életét. Köszönetet mondott a Bányászati Múzeumban végzett munkáért, és továbbra is várja azok segítségét, akik ezekben a munkákban részt tudnak venni! Javaslatokat kér a Kör megalakulásának 20 éves jubileumának megünneplésére!
Karnics Miklós után Horváth Károly, a Bányászati Múzeum szakmai vezetője is köszönettel kezdte felszólalását. Köszönetet mondott a gépfelújításban való részvételért, de ugyanígy a virágosításban, takarításban végzett munkáért, és kérte a további segítséget! A jövő évi tervekről elmondta, hogy az épületben terveznek egy kiállítást bánya-világítás témában, utána pedig bányász-életmód kiállítást. – Blaskó Sándor a védőszent kultuszának kialakulását, az advent és a hanuka jelentését ismertette.
Két verset hozott Somogyi László, az Ajkai Szépírók Társaságának tagja. Az egyik Szent Borbála napjára íródott, a másikkal az 1987-es padragkúti szerencsétlenség két áldozatára emlékezik. Mindkettőt Karnics Miklós olvasta fel.
A városi megemlékezésre december 4-én, Borbála napján délután került sor a Városi Művelődési Központ előtt. A hajdani bányászok, hozzátartozók, ajkai polgárok ünneplőbe öltözve hallgatták Győr Sándornak, a Veszprémi Szénbányák Vállalati Szakszervezeti Bizottsága nyugalmazott titkárának ünnepi szavait. Beszédében először az ajkai bányászat 139 évének történetét, a település fejlődésében játszott meghatározó szerepét ismertette. Elmondta, hogy 1865-ben Ajka egy kis porfészek volt, ami az ipari termelés fejlődésének következtében 30 ezres, szép várossá fejlődött. A bányászat a mintegy 4500 dolgozóval az ipar zászlóshajója lett a városban. Szólt a sportolási és művelődési lehetőségekről, egyesületekről, kultúrházakról.
- Ezekre az emberekre vigyázott 139 évig Szent Borbála, akire ma, névnapján emlékezünk. Ő az, akiről nem csak hazánkban, hanem a civilizált országok bányáinál is megemlékeznek, mint védőszentjükről ennek a nehéz, de szépséges szakmának a művelői… Ez a szakma családok tízezreinek biztosított megélhetést. Ezért emlékezünk nem csak a szénbányászok, hanem a bauxitos és mangános testvéreink is minden évben a Bányásznapra és Barbarára.
Győr Sándor emlékeztetett a 139 év alatt elhunyt 175 pajtásukra, akikre sajnos Borbála sem tudott vigyázni, ők nem jöttek fel élve a bányából. A fejlődés áldozatokkal jár, tragédiájuk nem volt hiábavaló! Egy város alapjait rakták le, amit soha nem felejthetünk el!
- Ma, amikor tiszteletünk jeléül koszorút helyezünk el a 20 éve itt álló Borbála-szobornál, az a remény éltet bennünket, hogy az utókor nem felejti el a bányászokat akkor sem, ha a bányatelepeket felszámolják. A Borbála kultusz, a bányásznapi ünnepségek életben tartják ezt a szakmát. Gondoljunk mindig hálával mindazokra, akik az ő védelme alatt dolgoztak! Kísérje életeteket szerencse és béke, fogjuk le azok kezét, akik emberek életére törnek!
Az ünnepi gondolatok után először az Önkormányzat képviseletében dr. Horváth József és Dorner László alpolgármesterek, utánuk a Bányász Hagyományőrzők nevében Oravecz Edit, Herendi József, Marczona Ferenc és Karnics Miklós koszorúzott.
A bensőséges megemlékezés a Bányász-himnusz eléneklésével ért véget.
- Szalay Csaba -
A résztvevők egy csoportja, középen Győr Sándor, mellette Blaskó Sándor, Tál Zoltán esperes-plébános
Az emlékezők, középen a második Oravecz Edit, harmadik Győr Sándor, balszélen Blaskó Sándor
Győr Sándor
Karnics Miklós emlékezik