BDSZ

Bánya-, Energia- és Ipari Dolgozók Szakszervezete

Az Európai Unió magyarországi Elnökségi során megbeszélés tartott az Ipari Szerkezetváltás Konzultatív Bizottság, amelynek kulcsprioritása az iparban bekövetkező változásokat vizsgálata az európai gazdasági és társadalmi modell értékek megőrzése. A Bizottság Elnöksége minden félévben a soros EU-s országában tartja ülését, annak érdekében, hogy tevékenységét összehangolja az aktuális ország Elnökségének prioritásaival, párbeszédet folytasson az érintett szervezetekkel, civil társadalom képviselőivel.
A találkozón részt vett a Nemzetgazdasági Minisztérium, a Magyar Hidrogéntechnológiai Egyesület, a Magyar Akkumulátor Szövetség, egyetemek, szakszervezetek képviselői. A találkozón szakszervezetünket Beőthy-Fehér Szabolcs nemzetközi titkár kolléga képviselte.

GQgUMLWXwAEt60M

Az industriAll Europe és az Euromines európai szociális partnerek közös projektje a "Felelős és fenntartható bányászat Európában a szociális párbeszéd által" témakörében projektrendezvényt tartottak Spanyolországban.
A rendezvényen a tagországok nemzeti szociális partnerei – szakszervezetek és munkáltatók képviselői – megvitatták milyen eszközök, stratégiák segítik az európai és a tagországok fenntartható bányászatát, az ágazat átalakulását, az igazságos átmenet biztosítását.
A rendezvény másnapján a szervezők bányalátogatást szerveztek a spanyol MATSA társaság bányáihoz.
A nemzetközi találkozón szakszervezetünket Bári Enikő alelnök, Telekes Gábor alapszervezeti titkár és Beőthy-Fehér Szabolcs nemzetközi titkár kollegák képviselték.

Sevilla bányalátogatás

Az IndustriALL Global főtitkára levelében jelzi, hogy a legutóbbi Végrehajtó Bizottság ülésén határozatot fogadott el a sztrájkjog előmozdításának támogatásáról a Nemzetközi Bíróságon. A sztrájkjogot szabályait az ILO 87. egyezménye tartalmazza, ennek ellenére számos munkáltatói szervezet, képviselők kétségbe vonják a munkavállalók alapvető jogát. A múlt év végén az ügyet a Nemzetközi Bíróságra vitték, hogy a véleményt kérjen az ILO-egyezmény sztrájkjoggal kapcsolatos értelmezésével kapcsolatban.

Ez egy kritikus eset, a szakszervezetek nem engedhetnek az alapvető jogaikból! Az ITUC nemzetközi jogászokból álló csapatot állított össze. Az IndustriALL Globál szakpolitikai szinten segíti az ITUC-t, hozzájárul a szakértői csapat díjazásához. Az IndustriALL arra ösztönöz minden tagszervezetet, hogy lehetőségei szerint nyújtson támogatást.
A sztrájkjog az egyesülési szabadság elengedhetetlen része. A munkaerő visszatartása tárgyalások egyik eszköze a alku során.

A következő Nemzetközi Munkaügyi Konferenciára 2024. június 3-14. között kerül sor Genfben. Emlékeztessük együtt a küldötteket a sztrájkjog és a munkahelyi demokrácia támogatására!

A sztrájk az utolsó lehetőség, de néha az egyetlen eszköz, amellyel a dolgozóknak kiállhatnak jogaikért! Az IndustriALL soha nem fogja hagyni, hogy az alapvető munkavállalói jogokat támadják! A tagszervezetek 50 millió munkavállalót képviselnek szerte a Világon.

Emeljük fel közösen a hangunkat!

In solidarity,
Atle Høie
General Secretary

A rendezvényt Manuel Rios, a COTANCE elnöke és Judith Kirton-Darling, az industriAll Europe főtitkára nyitották meg. Gustavo Gonzalez-Quijano a COTANCE főtitkár bemutatta az európai projekt eredményeit, kutatási anyagait, miért fontos az európai bőripar dekarbonizációja.
Ezután panelbeszélgetések következtek a következő témakörökben:
1. Milyen lehetőségei vannak az európai bőriparban a biztonságos munkavégzésnek?
2. Milyen prioritások lesznek meghatározóak az európai és a tagországok bőriparában a szénlábnyom csökkentésében a következő időszakban?
A rendezvény konklúzióját Patrizia Pitronaci, az olasz könnyűipari szakszervezetek képviselője foglalta össze.
A nemzetközi találkozón szakszervezetünket Sulyokné Kruspán Rozália, Nyulné Antal Anita, Beőthy-Fehér Szabolcs és Berényi Attila kollegák képviselték.

aa0464a6 img 2628 Green Deal Leather group

A találkozón európai ágazati szociális partnerek közös dokumentuma került elfogadásra. Az aláírók, támogatók között voltak a meghatározó európai munkáltatói szövetségek, európai és nemzeti szakszervezetek – köztük az industriAll Europe is. A Nyilatkozatot továbbították az Európai Bizottsághoz, az Európai Parlamenthez és az Európai Unió Tanács 2024. évi Belga Elnökségéhez is. A legfontosabb üzenet, olyan európai ipari megállapodásra, iparpolitikára van szükség, amely a minőségi ipari munkahelyekre összpontosít szerte Európában, a tagállamokban, középpontjában a munkavállalók, az érdekképviseletek állnak.
A dokumentum fontosságát jelzi, hogy a találkozón jelen volt Nicolas Schmidt az EU foglalkoztatásért és szociális jogokért felelős biztosa, az Európai Bizottság csúcsjelöltje is.
A kelet-európai ipari szakszervezeteket – lengyel, cseh, szlovák, magyar, szlovén - Beőthy-Fehér Szabolcs nemzetközi titkár kolléga képviselte.

443714874 IndustriAll Europe találkozó Nicolas Schmidt